2023. szeptember 30., szombat

október 2.Haladó ismeretek

 https://www.gameflare.com/online-game/light-bot/

https://infojegyzet.hu/videotar/

https://videa.hu/videok/film-animacio/kodjatszma-the-imitation-game-2014-114-perc-pVf6eJcC2n54gnc6


Versenyfelhivas:

https://www.mozaik.info.hu/verseny/index.php?cmd=openpage_4

mintafeladatsor:

https://www.mozaik.info.hu/verseny/index.php?cmd=worksheetsample_97#top

DIGITÁLIS ÉLMÉNYBUSZ??????

https://e-hod.elte.hu/

mintafeladatsor:

https://e-hod.elte.hu/archiv/feladatok/HOD_osszes_2022.pdf


https://www.formaldavilagod.hu/2023/

Október 2. Szakkör 5. osztály:

 5.osztály


Del / Delete – (ejtsd: dilit) Ha lenyomjuk, akkor a kurzor törli a tőle jobbra álló karaktert, ellentétben a Backspace-szel, ami a tőle balra állót törli.

Ins / Insert – (ejtsd: inzert) Ez a billentyű a szövegbe való beszúrási vagy a szöveg felülírási mód között vált. 

ESC – (Escape,ejtsd:iszkép)=menekülés, kilépés) ha lenyomjuk az ESC gombot, akkor általában az éppen futó programfolyamat megáll. Böngészőben is az adott oldal betöltését állíthatjuk le vele. 

PrintScrn – (printscreen, ejtsd: printszkrin) Ha lenyomjuk, akkor a képernyő tartalma a vágólapra kerül, így le tudjuk másolni. Hasznos!

Scroll Lock – (ejtsd: szkrollok) kapcsolóbillentyű, programfutást(programműködést) lehet vele megállítani. 

Pause/Break – (ejtsd: paóz/brék) egy elindított programot lehet vele ideiglenesen vagy véglegesen megállítani. 

Home – (ejtsd: hóm) Ha lenyomjuk, akkor a kurzor az adott egység elejére ugrik. Szövegszerkesztőben a sor elejére. Böngészőben a lap tetejére.

End – (ejtsd: end) Ha lenyomjuk, akkor a kurzor az adott egység végére ugrik. Szövegszerkesztőben a sor végére. Böngészőben a lap aljára.

PgUp – (page up ejtsd: pédzs áp, oldal fel) segítségével felfele lehet lapozni, pl. szövegszerkesztőben, böngészőben. Böngészőben kiváltója lehet a Shift+Space leütése.

PgDn – (page down ejtsd: pédzs dáun, oldal le) segítségével lefele lehet lapozni, pl. szövegszerkesztőben, böngészőben. Böngészőben kiváltója lehet a Space leütése.

Shift – (ejtsd: sift) Váltóbillentyű. Ha betű billentyűvel együtt nyomjuk le akkor nagybetű lesz, pl. a-ból A lesz. Ha szám (felső sor, nem a jobboldali) billentyűkkel együtt nyomjuk le, akkor a billentyűn lévő felső jel jelenik meg, pl. 3-as esetén a + jel.

Ctrl – (Control) ejtsd: kontrol) Segédbillentyű. Ha vele egyszerre más billentyűket is lenyomunk, akkor más-más parancsot végez el a számítógép. Pl. Ctrl+x =a kijelölt objektumot kivágjuk és a vágólapra kerül.

Alt – (ejtsd: alt) Segédbillentyű. Más billentyűkkel együtt lenyomva tudjuk utasítani a számítógépet különböző parancsok végrehajtására. Pl. Alt F= szövegszerkesztőben legördül a fájl menü.

Az Alt Gr gombbal a gombok jobb alsó sarkára rajzolt szimbólumot tudjuk kiválasztani. Ezek többnyire olyan speciális karakterek, matematikai vagy írásjelek, amiket gyakran használunk, de külön gombot nem kaptak.

Windows billentyű – (ejtsd: vindovz) Ha lenyomjuk, akkor megjelenik a Start menü.

Caps Lock – (ejtsd: kepszlok) Ha lenyomjuk, akkor folyamatosan nagybetűkkel fogunk írni. Újbóli megnyomással ismét kisbetűkre váltunk. Vigyázzunk használatával, mert a csupa nagybetűs írás “kiabálásnak”, agresszívnek hathat. Illetve gyakori hibalehetőség, ha véletlenül benyomjuk, mivel a gyakran használt A betű mellett található. Bosszúságot okozhat, ha pl. jelszavunkat nem fogadja el a rendszer, pedig jól írjuk be, csak éppen csupa nagybetűvel 🙂

http://www.pcsuli.hu/infotagozat/5-evfolyam/

https://nekomajin42.github.io/bevinfo/pages/keyboard/index.html


és ha úgy gondolod az elmélet átolvasva, jöhet a gyakorlat:

http://weores.ininet.hu/wp-content/uploads/2013/09/Billenty%C5%B1zet-kezel%C3%A9st-gyakoroltat%C3%B3-program.html

és ha még szeretnél gyakorolni:

https://wordwall.net/hu-hu/community/informatika/billenty%C5%B1zet

Digitális kaland

 https://nagydigitaliskaland.hu/ A verseny során a következő területek kerülnek fókuszba: Digitális világ Logikus és algoritmikus gondolkodá...